środa, 1 stycznia 2014

Liszaj płaski - jak wygląda leczenie liszaju płaskiego


Liszaj płaski - jak wygląda jego leczenie? O tym poniżej.

Poprzednio skupiłem się na samych objawach, teraz z kolei przedstawię najpopularniejsze sposoby zwalczania choroby, jaką jest liszaj płaski.

Ze złych wiadomości trzeba napisać, że leczenie liszaju nie przynosi szybkich efektów. Jest to niestety długi proces, a i efekty nie zawsze są w stu procentach zadowalające. Czemu nie zawsze efekty są zadowalające? Dzieje się tak, ponieważ zwalczamy jedynie objawy liszaju płaskiego, a nie jego przyczynę.

Najbardziej spopularyzowanym sposobem leczenia liszaju jest smarowanie zmian powstałych na jego skutek. Maści i kremy stosuje się miejscowo. Maści zazwyczaj są zrobione na bazie sterydów. Niekiedy liszaj leczony jest antybiotykami. Coraz popularniejsza w leczeniu liszaju staję się też fototerapia.

Ponadto podaje się choremu leki mające na celu zniwelowanie uczucia swędzenia. Popularne jest też stosowanie zwykłych kremów nawilżających, ponieważ - jak wiadomo - liszaj bardzo wysusza skórę.

Warto pamiętać również o stosowaniu leków przeciwgrzybicznych i przeciwbakteryjnych. Oczywiście nie powinno się podejmować leczenia na własną rękę. Żadna strona internetowa nie jest w stanie zastąpić konsultacji z lekarzem.

Liszaj płaski - objawy liszaju płaskiego


Liszaj płaski - jest chorobą skóry, w skrócie nazywany jest po prostu liszajem. Najpopularniejszym objawem liszaju są po prostu zmiany skórne koloru podchodzącego pod czerwony. Jednak nie są to objawy wyłączne.

Wykwity (najczęściej pod postacią grudek) występują głównie skórze, ale pojawiają się też na paznokciach. Zmiany spowodowane liszajem zasadniczo mogą pojawić się w każdym miejscu na skórze, jednak zazwyczaj pojawiają się na dłoniach, plecach i miejscach intymnych.

Co do samych zmian skórnych, to jak już napisałem, ich kolor podchodzi pod czerwony. Oprócz tego grudki bądź pęcherzyki liszajowe są błyszczące, a na ich powierzchni widać kolejne, tym razem białe plamki.

Kolejnym objawem świadczącym o tym, że mamy do czynienia z liszajem jest uporczywe swędzenie. Znajoma, która zetknęła się z tą chorobą na własnej skórze opisała mi, że wykwity miała raczej ochotę masować, ewentualnie trzeć, ale raczej nie drapać. To samo można przeczytać przeglądając różnorakie fora internetowe.

Liszaj płaski dzielony jest na kilka rodzajów, a główne z nich to liszaj pęcherzykowy, przerosły i mieszkowy. Pierwszy z nich charakteryzuje się tym, że obok grudek występują też pęcherzyki. Drugi z kolei najczęściej występuje na skórze nóg, a grudki są mało charakterystyczne. W przypadku trzeciego, grudki atakują miejsca owłosione, zazwyczaj na skórze głowy.

*

Wypunktowane sposoby leczenia liszaju w innym poście.