Wykwity (najczęściej pod postacią grudek) występują głównie skórze, ale pojawiają się też na paznokciach. Zmiany spowodowane liszajem zasadniczo mogą pojawić się w każdym miejscu na skórze, jednak zazwyczaj pojawiają się na dłoniach, plecach i miejscach intymnych.
Co do samych zmian skórnych, to jak już napisałem, ich kolor podchodzi pod czerwony. Oprócz tego grudki bądź pęcherzyki liszajowe są błyszczące, a na ich powierzchni widać kolejne, tym razem białe plamki.
Kolejnym objawem świadczącym o tym, że mamy do czynienia z liszajem jest uporczywe swędzenie. Znajoma, która zetknęła się z tą chorobą na własnej skórze opisała mi, że wykwity miała raczej ochotę masować, ewentualnie trzeć, ale raczej nie drapać. To samo można przeczytać przeglądając różnorakie fora internetowe.
Liszaj płaski dzielony jest na kilka rodzajów, a główne z nich to liszaj pęcherzykowy, przerosły i mieszkowy. Pierwszy z nich charakteryzuje się tym, że obok grudek występują też pęcherzyki. Drugi z kolei najczęściej występuje na skórze nóg, a grudki są mało charakterystyczne. W przypadku trzeciego, grudki atakują miejsca owłosione, zazwyczaj na skórze głowy.
*
Wypunktowane sposoby leczenia liszaju w innym poście.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz